Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Güler Uyardı!

Orhangazi Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Güler, kooperatiften çekilen kredi faizinin yıllık yüzde 8 olduğunu hatırlattı

Orhangazi Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Güler uyardı;

‘Kooperatifimizce yapılan uyarıları dikkate alın!’

Orhangazi Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Güler, kooperatiften çekilen kredi faizinin yıllık yüzde 8 olduğunu hatırlatarak, “Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin yeni uygulamasına göre 01.05.2019 tarihinden evvel kredi alanlardan kredi bakiyesi olanlar kredi talebinde bulunurlarsa, kredi çıktığı takdirde eski kredisi ile birleştirilecek” dedi.

‘Yeni krediler eski kredi ile birleştirilecek’

Yatırım kredisi kullanmış olan ortaklarda bu birleşmeye gerek olmayacağını belirten Mehmet Güler, “Normal seyirde kredi alan ve halen kredi borcu bulunduğu halde, ilave kredi çekecek olan ortaklarımızın kredileri, yeni uygulamaya göre eski kredileri ile birleştirilerek, geçmiş dönem faiz oranı ile değil, yeni faiz oranı ile yani 01.05.2019 tarihinde uygulanmaya başlanan yıllık yüzde 8’lik faiz oranı ile ödemelerini yapabilecekler” dedi.

‘Esnaflığı bırakan ortaklar borçlarını kooperatif faiz oranı ile ödeyebilecek’

Kredi kullanan ve borcu halen devam ettiği halde esnaflığı bırakan ortakları da uyaran Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Güler, “Kredisi devam eden ortaklar, esnaflık vasfını kaybettikleri, yani vergi dairesinden, esnaf sicilinden kaydını sildirdiklerinde, kaydını sildirdikleri tarihten itibaren borcun tamamını ödedikleri takdirde, devletin kooperatif ortaklarına uyguladığı faiz indiriminden yararlanacaktır. Konu ile ilgili kooperatifimiz personeli kendilerini bilgilendirip, kalan kredilerini ivedilikle ödemeleri halinde sağlayacakları avantajı anlatacaklar. Kooperatifimizin bu uyarısını dikkate alan eski ortaklarımız borçlarını kooperatifimiz uyguladığı faiz oranı ile ödeyebilecek” dedi.

‘Geciktirenlere tabela faiz oranı uygulanacak’

Kooperatif Başkanı Mehmet Güler, ortaklıktan ayrılan kooperatife borçlu olan ortakların yapacakları uyarıya göre hareket etmeleri gerektiğini söyleyerek, “Kredi borcu bitmeden esnaflık faaliyetini sonlandıran ortakların kredileri kooperatif hesaplarından alınması uygulaması kooperatifimizi oldukça zora sokmaktaydı. Yeni düzenleme ile kredi vadesi içerisinde ve kredi borcunun tamamını ödemeden esnaflık faaliyetini sonlandıran ortaklarımızın, kredi bakiyesinin borçlu ortağın kendisinden defaten tahsil ve tasfiye edilmesi, bunun mümkün olmaması durumunda, bakiye kredi tutarına hazine faiz desteği olmaksızın KOBİ segmentinde yer alan firmalara uygulanan tabela faiz oranı uygulanarak kredinin tahsiline devam edilecek. Bu da esnafımızın bankalara göre çok düşük olan faiz oranı yerine, bankanın müşterilerine uyguladığı faiz oranı ile kredi borcunun kalan bakiyesini ödemek durumunda bırakacak. Kooperatif olarak esnaflık faaliyetini bırakan borçlu ortaklarımızın bu duruma düşmemeleri için yaptığımız uyarıları dikkate almalarını de ve kooperatifimize gelerek kalan borç bakiyelerini kooperatifimizin düşük faiz oranıyla ödemelerini istiyoruz” dedi.

Bu yayına ilk siz yorum yapın